top of page

KONTRACEPCIJA

unnamed.jpg

Romualdas Rakauskas, 1978, Žydėjimas 74

Kalbant apie kontracepcinių priemonių, tokių kaip prezervatyvai arba kontraceptinės tabletės, prieinamumą, tiek kiekybės, tiek kainos ir kokybės prasme, respondentai pažymėjo, jog viena vertus, prezervatyvai ir kontraceptinės tabletės buvo pakankamai prieinami, tačiau jų kokybė buvo prasta, taip pat pažymėtina, jog būta ir alternatyvių kontracepcijos priemonių. 

 

,,Buvo labai svarbu nepastoti, nes tai buvo labai gėdinga”, psichologė tvirtina, jog prezervatyvai būdavo propaguojami. Kontracepcijos prieinamumas buvo geras – tuo metu lengviau buvo nusipirkti prezervatyvus nei balionus šventėms. 

 

,,Tarybinių laikų prezervatyvas, <...> tai yra smirdintis, tokia nemalonia guma, reiškia, tai nevienodo storio, tai, reiškia, prezervatyvas, aišku be jokio rezervuaro sėklai, aš kalbu apie vyriškus prezervatyvus, vat, reiškia apibarstytas talku, tokiais milteliais. <...> Gamino prezervatyvus toj pačioj gamykloj, kur gamino dujokaukes.”  – V. Šapurovas

 

Gydytojas psichiatras taip pat pažymi, jog ,,vaistinėse buvo parduodamos moterims skirtos kontraceptinės tabletės, reiškia, pirmos kartos. Pirmos kartos tai yra tikrai toksiškos, kur galima vartoti labai trumpą laiką. <...> Be paminėtų kontraceptinių priemonių kokybės, moterys rinkdavosi ir kitokią priemonę: ,,labai populiari buvo kontracepcijos priemonė – kalio permanganato tirpalas. <...> [Tirpalas] turi stiprų, kiek aš prisimenu, oksiduojantį poveikį, reiškia, <...> spermatozoidus tikrai išžudo. Tai rizikingas metodas, kadangi gali spėt vienas kitas spermatozoidas prasiskverbt į gimdos kaklelį. <...> Bet nudegina makšties gleivinę <...>.”

bottom of page